różne

Dlaczego warto korzystać z darmowych banków zdjęć?

• Zakładki: 7

Warto zdać sobie sprawę z tego, jak ogromnym skarbem w Internecie są darmowe banki zdjęć. Naruszenie praw autorskich i wykorzystanie czyjegoś zdjęcia na stronie internetowej, w prezentacji, czy artykule, może wiązać się z koniecznością poniesienia poważnych konsekwencji. Nie zawsze istnieje przecież możliwość zrobienia własnych fotografii lub grafik. Nie każdy autor bloga czy strony www musi posiadać sprzęt, wyobraźnię i przede wszystkim pasję. Stocki zdjęcia darmowe udostępniają wszystkim. Można z nich korzystać w pełni bezpiecznie i legalnie.

Stock zdjęcia darmowe – kwestia licencji

Korzystając z oferty banku zdjęć, trzeba zawsze sprawdzić licencję. To z niej wiadomo, czy można wykorzystać zdjęcie oraz w jaki sposób można to zrobić. Popularne banki dysponują różnego rodzaju licencjami CC:

  • CCo, która informuje, że autor zrzekł się wszystkich praw autorskich. Można więc bez obaw kopiować, modyfikować, rozpowszechniać jego dzieło. Jest to najczęściej spotykana w bankach licencja.
  • CC-BY – taka licencja pozwala na powyższe, ale zawsze należy oznaczyć autora danego wytworu,
  • CC-NC – licencja oznacza zgodę na te czynności, ale jedynie pod warunkiem, że utworu nie używa się w sposób komercyjny. 

Bardzo ważne jest to, aby zawsze upewnić się, jaka jest licencja danego zdjęcia. Można to sprawdzić w działach “term of use, “License” lub po prostu “FAQ”. Nie wymaga to poświęcania czasu, a można ochronić się przed ewentualnymi konsekwencjami karnymi i nieprzyjemnościami.

Gdzie przydadzą się zdjęcia z banku?

Stock zdjęcia darmowe udostępnia, nie pytając użytkownika o cel. Przy odpowiedniej licencji, fotografię można zamieścić na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, w prezentacjach, artykułach, czy na plakatach. Można ją również modyfikować, tworząc własne wytwory. Takie fotografie wykonywane są przez profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i oświetleniem, jak również zajmują się obróbką graficzną. Zdjęcia można przeglądać pod określonymi kategoriami, co znacznie ułatwia wybór odpowiedniej fotografii. 

7 rekomendacje
37 wyświetleń
bookmark icon